• Ako pracujeme s detičkami v rámci preventívnych programov?
    Klik na:
    PREVENTiVNE_PROGRAMY_3(1).pdf
    23.03.2023 22:50 | viac »
  • Nikdy nezober drogu!

PROTIDROGOVÁ PREVENCIA 2019

Projekt protidrogovej prevencie 2019 niesol interný názov „Nikdy nezober drogu!“

Finančné prostriedky poskytlo MŠVVaŠ SR a OZ Pokeson.

Cieľom projektu bolo:

1. získanie vedomostí o problematike – rozvoj kognitívnych funkcií a rečových kompetencií – formou prednášok a besied s deťmi k problematike počas 3 dní v spolupráci s pedagógmi, pschológmi a zdravotnou sestrou LVS a Červeným krížom Rastislavice,

2. rozvoj tvorivosti a kreativity – formou výtvarného stvárnenia skutočnosti – tematiky dňa + arteterapia (Mgr.Bebjak – SZUŠ H.Madariovej v Nitre)

3. rozvoj pracovných schopností – starostlivosť o koňa, nácvik nových zručností (AQUIA Ranč Veľká Dolina)

4. rozvoj emocionálnej zložky, posilnenie na základe hipoterapie – kontakt so zvieraťom, vozenie na koni,

5. rozvoj socializácie-  získaj nového kamaráta, podeľ sa s ním o zážitky, pocity (spolupráca s LVS Nitra Kynek).

Formou 3 dňových prednášok deti získali vedomosti ohľadom upriamenia pozornosti na problematiku legálnych a nelegálych drog, škodlivosti na zdravie, narúšanie kamarátskych, rodinných a profesionálnych vzťahov, poukázanie na skutočnosť, že peniaze na drogy sa dajú využiť aj účelnejšie – na lístky na zápas, na divadelné predstavenie, zápas obľúbeného mužstva či koncert obľúbenej kapely. Posledou témou prednášok bolo- čo sa deje pod vplyvom drog – kriminalita, rúcanie zábran, násilné správanie, abstinenčný príznak.

Každý deň sa skončil aktivitou pre deti:

1.deň: starostlivosť o kone, vozenie na koňoch – hipoterapia,

2.deň: prvá pomoc pri abstinenčnom príznaku, pri desení, odpadnutí (v spolupráci s Červeným krížom Rastislavice), a arteterapia – maľba na paravan – čo by som robil, kedy som si ušetril peniaze a nekúpil drogu. Aktivita na záver dňa: cvičenie s rehabilitačným padákom a loptami.

3.deň – výlet na divadelné predstavenie  (Nové divadlo Nitra) a do botanickej záhrady v Nitre,

4.deň – záverečné stretnutie: športová aktivita: rytmická rozcvička, florballový priateľský zápas medzi LVS Nitra a LVS Poľný Kesov, tanečný battle + prezentácia poňatia témy, písanie listu kamarátovi z partnerského zariadenia.

Prínos:

Čo sa vďaka projektu zmenilo? Posilnila sa obojstranná spolupráca liečebno-výchovných sanatórii  nitrianskeho kraja, deti získali pohľad na problematiku, prezentácie boli dostatočne odstrašujúce – aby získali negatívny vzťah k drogám a získali prehľad o tom, čo všetko môžu v živote robiť, keď nebudú brať drogy. Zároveň pedagógovia poukázali na významné osobnosti zo sveta šovbiznisu, ktorí sú úspešní aj bez drog a prezentujú zdravý životný štýl.

Čo sa podarilo? (konkrétne výsledky a úspechy):

1.naplniť cieľ projektu,

2.docieliť spoluprácu oboch zariadení do budúcna,

3.zapojiť deti do rôznych aktivít, ktoré sú pre ne nevšednými, novými a ukázať im zdravý životný štýl a vypĺňanie voľného času pomocou umenia a športu,

zaktivizovať pedagogický zbor a psychológov oboch LVS k riešeniu problematiky  drog v súčasnosti.

Touto cestou ďakujem MŠVVaŠ SR, OZ Pokeson za finačnú podporu pri realizácii projektu. Ďalej Okresnému úradu, Odboru školstva Nitra – Mgr.M.Galabovi a PaedDr.I.Hrnčárovej - za pomoc pri zostavovaní projektu a účasť na projekte, firme Bramac Ing. Alene Scheller za dlhoročnú spoluprácu s našim zariadením, OUI Mojmírovce, riaditeľstvu PaedDr.J.Stolárikovej za účasť na projekte a spoluprácu oboch škôl, AQUIA ranč Veľká Dolina, Červený kríž Rastislavice a SZUŠ H.Madariovej Nitra za spoluprácu a nakoniec tým najmenším a najdôležitejším hosťom LVS Nitra Kynek, detičkám, riaditeľstvu - PaedDr. Petre Vágovej za spoluprácu pri projekte.

Veľké poďakovanie patrí zamestnancom LVS, ktorí aktívne pracovali na projekte, na jeho prípravách, výzdobe školy, darčekoch pre hostí a zostavovaní jednotlivých dní, nákupe pomôcok na projekt či samotnom programe, jeho sumarizácii a finančnom zaútovaní.

Vďaka projektu sme posilnili s LVS Poľný Kesov oblasť učebných pomôcok na jednotlivé výchovovné predmety – nákupom floorbalových hokejok, rehabilitačného padáka a výtvarných pomôcok, ktoré budú žiaci využívať aj v ďalšom období.

Deti získali tričká s nápisom loga akcie, ktoré zostanú na pamiatku i ďalšiu prezentáciu zariadenia na verejnosti. Ďakujeme aj TV Central za príspevok do televízie:

01.01.2020 08:55 | viac »